Asset Publisher Asset Publisher

Certyfikacja

Certyfikacja

          Gospodarka leśna w Nadleśnictwie Świdwin prowadzona jest w oparciu o zasadę proekologicznej wielofunkcyjności lasu polegającej na godzeniu racjonalnej gospodarki drewnem z funkcjami ochrony przyrody i kształtowaniu środowiska, przy równoczesnym udostępnianiu lasów społeczeństwu. Dobrą gospodarkę Nadleśnictwa potwierdza międzynarodowy certyfikat FSC®.

          Pozyskiwanie drewna w Lasach Państwowych odbywa się zgodnie z międzynarodowymi zasadami: zachowania trwałości lasów, zrównoważonego rozwoju i ochrony przyrody. Potwierdzają to przyznawane regionalnym dyrekcjom LP certyfikaty.

Warunkiem otrzymania certyfikatu jest prowadzenie gospodarki leśnej z uwzględnieniem wszystkich regulacji prawnych danego kraju oraz międzynarodowych traktatów i porozumień, których dany kraj jest sygnatariuszem. Obligatoryjne jest również spełnienie zasad i kryteriów przyznawania certyfikatu.

Proces certyfikacji opiera się na trzech głównych filarach. Są to:

• standardy, które opisują prowadzenie gospodarki leśnej i procedury audytu badającego zgodność prowadzonej gospodarki z tymi standardami;

• system kontroli pochodzenia produktu w każdej firmie przetwarzającej produkty leśne;

• zasady użycia logo certyfikatu na produktach pochodzących z certyfikowanych lasów.

Logo FSC® jest znakiem prawnie chronionym. Posługiwanie się logo FSC® przez jednostki Lasów Państwowych jest możliwe jedynie po pozytywnie odbytym procesie certyfikacyjnym, którego elementem jest audyt. Certyfikat przyznawany jest na okres pięciu lat i jest weryfikowany corocznym audytem w formie kontroli terenowych. Później cała procedura jest powtarzana. Daje to gwarancję ciągłego utrzymywania wysokich standardów prowadzenia gospodarki leśnej. Regionalna Dyrekcja w Szczecinku otrzymała certyfikat dobrej gospodarki leśnej wg systemu FSC® o numerze C023398. Możliwość użycia logo certyfikatu pozwala klientowi wybierać produkty pochodzące z lasów certyfikowanych, a tym samym przyczyniać się do ochrony środowiska. Obecnie wielu renomowanych producentów wyrobów z drewna posługuje się logo FSC. Jeśli stan środowiska naturalnego nie jest komuś obojętny, warto zwracać na to uwagę przy wyborze produktu.

PEFC®

Od 2003 r. w polskich lasach wdrażany jest alternatywny system certyfikacyjny – PEFC (Programme for the Endorsement of Forest Certification Schemes ®Program Zatwierdzenia Systemów Certyfikacji Leśnej). Jest to największy system certyfikacyjny w Europie, funkcjonujący od 1999 r.

 

W wyniku audytu wznawiającego przeprowadzonego na terenie RDLP w roku bieżącym przez audytorów z firmy SGS Polska  sp. z o.o. przedłużono o kolejne pięć lat ważność certyfikatu FSC®.

 

Przedmiotowy certyfikat jest świadectwem, że prowadzona w naszej dyrekcji gospodarka leśna spełnia standardy i kryteria odpowiedzialnie prowadzonej gospodarki leśnej z poszanowaniem środowiska naturalnego.

 


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Zmarł Andrzej Modrzejewski Dyrektor RDLP w Szczecinku

Zmarł Andrzej Modrzejewski Dyrektor RDLP w Szczecinku

Andrzej Modrzejewski z Lasami Państwowymi związany był od blisko czterdziestu lat. Dwukrotnie zarządzał Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Szczecinku. Stanowisko dyrektora po raz pierwszy piastował w latach 1992-2009, później ponownie od 2015 r.

Od 1980 był członkiem NSZZ Solidarność oraz przewodniczącym Międzyzakładowej Komisji Koordynacyjnej przy dyrekcji regionalnej w Szczecinku. Działał w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa. Był społecznikiem. 

Urodził się  20 czerwca 1952 roku w Warszawie. W roku 1976 ukończył Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego – Akademię Rolniczą w Warszawie na Wydziale Leśnym;

Przebieg pracy zawodowej:

- 30.01.1978 – 31.07.1983 – adiunkt ds. technicznych, nadleśniczy terenowy ds. gospodarki drewnem, nadleśniczy terenowy Obrębu Skarszów w Nadleśnictwie Leśny Dwór;

- 01.08.1983 - 15.08.1992 - nadleśniczy terenowy Obrębu Rzeczenica w Nadleśnictwie Czarne Człuchowskie;

- 16.08.1992 – 12.04.2010 - biuro RDLP Szczecinek – dwukrotnie powoływany na stanowisko dyrektora RDLP / z dniem 16.08.1992 roku i z dniem 20 listopada 1998 roku;

- 05.05.2010 – 12.02.2012 – zasiłek dla bezrobotnych;

- 13.02.2012 – 14.05.2013 - starszy specjalista Służby Leśnej w Zespole Ochrony Lasu w Szczecinku;

- 15.05.2013 – 24.11.2015 – nadleśniczy Nadleśnictwa Okonek;

- 24.11.2015 – 4.11.2019 - biuro RDLP Szczecinek – dyrektor RDLP

odznaczony:

- brązową i srebrną odznaką LOK;

- odznaką „Zasłużony dla województwa słupskiego”;

- srebrną odznaką SITLiD;

- srebrną odznaką NOT;

- brązowym medalem „Za zasługi dla obronności kraju”;

- złotym medalem „Za zasługi dla Pożarnictwa”;

- Złotym Krzyżem Zasługi.

Andrzej Modrzejewski miał też na swoim koncie działalność polityczną. Był szefem powiatowych struktur Prawa i Sprawiedliwości. Z ramienia tej partii zasiadał w Radzie Powiatu Szczecineckiego oraz uzyskał mandat do Rady Miasta Szczecinka w kadencji 2010-2014.

W 2010 roku kandydował w wyborach burmistrza Szczecinka. W ostatnich wyborach samorządowych ubiegał się o mandat radnego Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego.

Odszedł 4 listopada 2019 r.

Pogrzeb odbędzie się 8 listopada (piątek). Ceremonia pogrzebowa rozpocznie się o godz. 12.00 Mszą świętą żałobną w Kościele Mariackim NNMP w Szczecinku. Po mszy przejście w procesji na Cmentarz Komunalny w Szczecinku, gdzie natąpi ciąg dalszy uroczystości.

 

Cześć jego pamięci!

fot. "Temat" Szczecinek