Asset Publisher Asset Publisher

Zasoby leśne

Powierzchnia ogólna gruntów leśnych Nadleśnictwa Świdwin wg stanu na 01.01.2014r. wynosi 23.468,23 ha. Spośród tych gruntów 22.842,74 ha to grunty leśne zalesione i niezalesione (zręby, halizny i sukcesja naturalna, poletka łowieckie na gruntach leśnych). Grunty zalesione zajmują powierzchnię 22.727,82 ha.

Lesistość w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Świdwin wynosi około 32,5% i jest nieco niższa od przeciętnej dla województwa zachodniopomorskiego (35,4 %). Większość drzewostanów Nadleśnictwa Świdwin skupiona jest w 4 kompleksach leśnych, jednak najwięcej jest małych kompleksów, poniżej 5 ha powierzchni, w związku z czym średnia powierzchnia kompleksu leśnego wynosi 57,06 ha.

Drzewostany Nadleśnictwa Świdwin charakteryzują się następującymi cechami:

- średni wiek – 59 lat

- przeciętna zasobność – 274 m3/ha

- przeciętny przyrost – 4,61 m3/ha

- łączna szacunkowa zasobność drzewostanów – 6,25 mln m3

Powyższe cechy są zazwyczaj wyższe od średniej dla lasów w zasięgu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku, jak również przeciętnych wartości dla drzewostanów całych Lasów Państwowych.

Drzewostany na gruntach porolnych zajmują ok. 39% powierzchni leśnej Nadleśnictwa.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Ochrona przeciwpożarowa

Ochrona przeciwpożarowa

Teren Nadleśnictwa znajduje się w zasięgu działania Komendy Powiatowej PSP w Świdwinie, Drawsku Pomorskim i Białogardzie.

Obszar Nadleśnictwa zaliczony został do II kategorii zagrożenia pożarowego. Do głównych czynników wpływających na zagrożenie pożarowe lasów zaliczyć należy: duży udział siedlisk borowych, występujące okresy suszy, intensywną penetrację obszarów leśnych podczas zbioru jagód i grzybów, duży ruch pojazdów na drogach publicznych i udostępnionych do ruchu, bliskie sąsiedztwo osad i wsi, występowanie nieuprawianych pól, łąk i pastwisk na styku z lasem, atrakcyjność turystyczną i rekreacyjną.

Czynnikami osłabiającymi zagrożenie pożarowe są występujące na terenie Nadleśnictwa naturalne przeszkody wodne: rzeki, jeziora i stawy oraz dość duży udział gatunków liściastych. Teren Nadleśnictwa posiada sieć dojazdów pożarowych i dojazdów do punktów czerpania wody.

System obserwacji przeciwpożarowej oparty jest na całodziennych dyżurach w okresie kwiecień – październik i patrolach terenowych w okresie szczególnego zagrożenia. Wieże obserwacyjne w Nadleśnictwie tworzą wraz z wieżami sąsiednich nadleśnictw sieć wykrywania pożarów. Teren patrolowany jest również przez śmigłowce. Nadleśnictwo wyznaczyło i dostosowało do wymogów obowiązujących w tym zakresie 18 punktów czerpania wody.