Asset Publisher Asset Publisher

Nadzór nad lasami niepaństwowymi

Lasy prywatne w zasięgu administracyjnym Nadleśnictwa Świdwin stanowią około 700 ha, czyli zaledwie 3 % powierzchni wszystkich lasów. Powierzchnia ta stale się zwiększa wskutek zalesień gruntów porolnych i innych niż rolne przewidzianych w programach rolno- środowiskowych PROW, jak również sprzedaży osobom fizycznym i prawnym gruntów leśnych z zasobu Agencji Nieruchomości Rolnych.

Obowiązki i prawa właścicieli lasów wynikają z postanowień ustawy z dnia 28 września 1991r. o lasach (tekst jednolity – Dz.U. 2011 Nr 12 poz. 59 z późn. zm.). Gospodarowanie w lasach prywatnych prowadzone jest przez właścicieli według uproszczonego planu urządzenia lasu lub decyzji starosty wydanej na podstawie inwentaryzacji stanu lasów. Dokumenty te określają także wielkość dopuszczalnego pozyskania drewna na danym terenie.

Nadzór nad prowadzoną gospodarką leśną w lasach prywatnych sprawuje starosta.

W zasięgu administracyjnym Nadleśnictwa Świdwin organami odpowiedzialnymi za nadzór na gospodarką leśną w lasach niestanowiących własności Skarbu Państwa są:

1. dla terenu powiatu białogardzkiego – Starosta Białogardzki- Wydział Budownictwa i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Białogardzie, Plac Wolności 16-17, 78-200 Białogard, tel. /94/ 312-09-85,

2. dla terenu powiatu świdwińskiego – Starosta Świdwiński – Wydział Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Świdwinie, ul. Mieszka I nr 16, 78-300 Świdwin, tel. /94/ 36-50-325,

3. dla terenu powiatu drawskiego – Starostwa Drawski- Wydział Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Drawsku Pomorskim, Plac E. Orzeszkowej 3, 78-500 Drawsko Pomorskie, tel. /94/ 36-30-796.

Na podstawie art. 13 Ustawy o lasach Właściciele lasów są obowiązani do trwałego utrzymywania lasów i zapewnienia ciągłości ich użytkowania, a w szczególności do:

zachowania w lasach roślinności leśnej (upraw leśnych) oraz naturalnych bagien i torfowisk;

 ponownego wprowadzania roślinności leśnej (upraw leśnych) w lasach w okresie do 5 lat od usunięcia drzewostanu;

• pielęgnowania i ochrony lasu, w tym również ochrony przeciwpożarowej;

 przebudowy drzewostanu, który nie zapewnia osiągnięcia celów gospodarki leśnej, zawartych w planie urządzenia lasu, uproszczonym planie urządzenia lasu lub decyzji Starosty,

 racjonalnego użytkowania lasu w sposób trwale zapewniający optymalną realizację wszystkich jego funkcji przez:  

- pozyskiwanie drewna w granicach nieprzekraczających możliwości produkcyjnych lasu,

- pozyskiwanie surowców i produktów ubocznego użytkowania lasu w sposób zapewniający możliwość ich biologicznego odtwarzania, a także ochronę runa leśnego.

Zgodnie z przepisami ustawy o lasach Lasy Państwowe zobowiązane są służyć radą i pomocą prywatnym właścicielom lasów w prowadzeniu gospodarki leśnej.  Leśnicy w ramach tych działań:

 doradzają prywatnym właścicielom, jak prowadzić gospodarkę leśną;

 udostępniają sadzonki drzew i krzewów leśnych;

• wykonują na koszt nadleśnictw zabiegi zwalczające i ochronne w lasach prywatnych, jeśli wystąpią tam organizmy szkodliwe, zagrażające trwałości lasu;

• organizują wykonanie zadań gospodarczych w lesie (w tym sprzedaż drewna), na podstawie umowy z właścicielem lasu;

• sporządzają wielkoobszarowe inwentaryzacje stanu lasów oraz prowadzą bank danych o lasach.

Poradnik dla właścicieli lasów:

http://www.lasy.gov.pl/dzialalnosc_spoleczna/lasy_prywatne/sadzimy-las

 


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Razem #sprzątaMY polskie lasy

Razem #sprzątaMY polskie lasy

Nadleśnictwo Świdwin zaprasza w dniu 20.09.2019r. do udziału w akcji społecznej pod nazwą #sprzątaMY las, której inicjatorem jest Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda. Przedsięwzięcie skierowane jest do wszystkich obywateli naszego kraju, ze szczególnym uwzględnieniem lokalnych szkół i placówek oświatowych kształcących młodzież w wieku od 12 lat. Ma ono na celu zaangażowanie społeczeństwa w aktywną działalność na rzecz polskiego leśnictwa i ochrony przyrody.

Nadleśnictwo Świdwin jako miejsce do sprzątania wyznaczyło teren wokół jeziora Bukowiec. Akcja zostanie przeprowadzona w godzinach 11:30-13:30. Worki oraz rękawice można pobrać w dniu sprzątania od godz. 11.00, na miejscu, przy wjeździe nad jez. Bukowiec, które zostało wyznaczone również jako miejsce składowania zebranych śmieci.

ZAINTERESOWANE OSOBY PROSIMY O ZGŁASZANIE UDZIAŁU POD NR TEL. NADLEŚNICTWA 94 36 526-52 LUB BEZPOŚREDNIO DO OSOBY KOORDYNUJĄCEJ AKCJĘ PANI DOROTY PULNIK TEL. 882 074 541.

Las zapewnia nam tlen, oczyszcza powietrze i wpływa korzystnie na klimat. Jest domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Poprawia nasze samopoczucie, jest najlepszym miejscem do wypoczynku i rekreacji.

Śmieci zupełnie do lasu nie pasują. Śmieci nie tylko szpecą naturalny krajobraz i zniechęcają do odwiedzania lasu. Są śmiertelnym zagrożeniem dla wielu zwierząt. Rozkładając się często uwalniają chemiczne substancje, które mogą skazić powietrze, glebę i wodę. Sprzyjają rozwojowi niebezpiecznych bakterii i grzybów. W przypadku pożaru lasu są paliwem, które podtrzymuje ogień i ułatwia jego rozprzestrzenianie się.

Każdego roku leśnicy usuwają z lasów tyle śmieci, że wypełniłyby one tysiąc wagonów kolejowych. Lasy Państwowe przeznaczają na to blisko 20 mln zł rocznie. Jeszcze większy kłopot śmieci stanowią dla właścicieli lasów prywatnych. Niestety, mimo regularnego sprzątania, kolejne tony odpadów trafiają do lasu.

Nie oglądajmy się na innych, zawstydźmy śmiecących i posprzątajmy wspólnie polskie lasy. Razem możemy przywrócić piękno w naszym otoczeniu! W piątek 20 września, kiedy na całym globie będzie rozpoczynało się „Sprzątanie Świata”, w ramach zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę akcji #sprzątaMY w każdym z 430 nadleśnictw w kraju na chętnych do pomocy będą czekały worki na śmieci, rękawice oraz opiekunowie.

Pamiętajmy, że również na co dzień możemy dawać dobry przykład i inspirować innych do pozytywnego działania, choćby biorąc udział w zapoczątkowanej przez Lasy Państwowe wiralowej akcji #Zabierz5zLasu: podczas wizyty w lesie zbierz i wynieś z niego przynajmniej pięć śmieci, pochwal się tym w mediach społecznościowych i zachęć znajomych do podjęcia wyzwania.

W załączeniu do pobrania mapka z zaznaczonym terenem przeznaczonym do sprzątania oraz miejscem poboru worków i rękawiczek oraz miejscem złożenia zebranych śmieci.

Resources to get