Web Content Display Web Content Display

Ochrona przed zwierzyną

Pączki i kora młodych drzewek stanowią źródło pokarmu zwierzyny leśnej. Sarny, daniele i jelenie najchętniej zgryzają małe dęby, buki, lipy oraz sosny, świerki i jodły. W celu ograniczenia szkód nadleśnictwo stosuje chemiczne i mechaniczne sposoby zabezpieczania upraw i młodników. Najskuteczniejszym sposobem ochrony przed zgryzaniem jest grodzenie upraw. Chemiczne zabezpieczanie polega na smarowaniu repelentami (środkami odstraszającymi) pączków wierzchołkowych drzewek. W okresie zimowym jeleniowate obdzierają zębami korę z drzew (spałowanie). Ochronę przed spałowaniem wykonuje się z zastosowaniem repelentów, plastikowych osłonek lub palików. W celu zwiększenia ilości żeru włóknistego dla jeleniowatych w okresie niedoborów pokarmowych, przy jednoczesnym zmniejszeniu presji na żywe drzewka, wykładane są drzewa sosnowe do zgryzania.

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Okresowy Zakaz wstępu do lasu

Okresowy Zakaz wstępu do lasu

Nadleśnictwo Świdwin informuje o okresowym zakazie wstępu do lasu na terenie leśnictw: Batyń oraz Sława

W sobotę 15 czerwca 2019 r. przez lasy leśnictw: Sława oraz Batyń przeszła nawałnica, która spowodowała katastrofalne szkody w drzewostanach.

Uszkodzenia wystąpiły na obszarze ponad 1100 ha lasów. Rozmiar szkód szacuje się na około 10 tysięcy m3 drewna. Szkoda całkowita wystąpiła na powierzchni 17 ha. Szkody wystąpiły w pobliżu miejscowości: Kluczkowo, Sława, Niemierzyno, Nielep, Dąbrówka.

Miejsca z występującymi złomami i wywrotami stanowią realne zagrożenie dla zdrowia i życia osób postronnych. Z tego powodu z dniem 14 października 2019 r. Nadleśniczy Nadleśnictwa Świdwin wprowadził okresowy zakaz wstępu do lasu w miejscach występowania szkód. Zakaz obowiązuje do 31.03.2020 r. Obszar objęty zakazem będzie sukcesywnie zmniejszany w wyniku porządkowania lasu. 

Szczegóły (w tym z zaznaczonymi lasami objętych zakazem wstępu) do pobrania w załącznikach poniżej: