Wydawca treści Wydawca treści

Historia

Rys historyczny Nadleśnictwa Świdwin

Historia Nadleśnictwa Świdwin sięga lat powojennych. Z okresu przedwojennego nie zachowały się żadne materiały, na podstawie których można by wnioskować o sposobie organizacji i stopniu intensywności gospodarki leśnej.

   Lasy Nadleśnictwa składają się w większości z lasów należących wcześniej do dużych majątków rolno-leśnych         i drobnej własności chłopskiej. Przejęcie ich nastąpiło w dniu 20.01.1945 r. na mocy Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Reformy Rolnej. Pozostałe lasy to dawne lasy miejskie miasta Świdwin i dawne lasy państwowe.

   Od 1945r. do 1973r. roku gospodarkę leśną prowadzono na obszarze jednego obrębu Świdwin. W 1973r. wskutek zmian organizacyjnych do Nadleśnictwa Świdwin włączono byłe Nadleśnictwo Klęcko, tworząc Nadleśnictwo dwuobrębowe, składające się z obrębów Klęcko i Świdwin.

W 1975r. na podstawie Zarządzenia Nr 50 Naczelnego Dyrektora Lasów Państwowych z dnia 02.10.1975 r. włączono do Nadleśnictwa Świdwin część Nadleśnictwa Rąbino, wydzieloną jako obręb Rąbino i przemianowaną później na obręb Podwilcze. Od tego czasu Nadleśnictwo gospodaruje na trzech obrębach: Klęcko, Podwilcze i Świdwin.

W zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa położone jest miasto powiatowe Świdwin oraz miejscowości gminne: Sławoborze, Rąbino, Ostrowice i Brzeżno.

   Biuro Nadleśnictwa znajduje się w Świdwinie. Od 2008 r. urzędujemy w nowej siedzibie.


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Ochrona przeciwpożarowa

Ochrona przeciwpożarowa

Teren Nadleśnictwa znajduje się w zasięgu działania Komendy Powiatowej PSP w Świdwinie, Drawsku Pomorskim i Białogardzie.

Obszar Nadleśnictwa zaliczony został do II kategorii zagrożenia pożarowego. Do głównych czynników wpływających na zagrożenie pożarowe lasów zaliczyć należy: duży udział siedlisk borowych, występujące okresy suszy, intensywną penetrację obszarów leśnych podczas zbioru jagód i grzybów, duży ruch pojazdów na drogach publicznych i udostępnionych do ruchu, bliskie sąsiedztwo osad i wsi, występowanie nieuprawianych pól, łąk i pastwisk na styku z lasem, atrakcyjność turystyczną i rekreacyjną.

Czynnikami osłabiającymi zagrożenie pożarowe są występujące na terenie Nadleśnictwa naturalne przeszkody wodne: rzeki, jeziora i stawy oraz dość duży udział gatunków liściastych. Teren Nadleśnictwa posiada sieć dojazdów pożarowych i dojazdów do punktów czerpania wody.

System obserwacji przeciwpożarowej oparty jest na całodziennych dyżurach w okresie kwiecień – październik i patrolach terenowych w okresie szczególnego zagrożenia. Wieże obserwacyjne w Nadleśnictwie tworzą wraz z wieżami sąsiednich nadleśnictw sieć wykrywania pożarów. Teren patrolowany jest również przez śmigłowce. Nadleśnictwo wyznaczyło i dostosowało do wymogów obowiązujących w tym zakresie 18 punktów czerpania wody.